Kryesore

Kuvendi i RMV i miraton dorëheqjen, Zoran Zaev: Dëshiroj të jap shembull


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:41 - 23/12/21 |
Opi Nion

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka miratuar ditwn e sotme dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev.

Vendim ka kaluar pa debate në seancën e sw enjtes, ndwrsa është pritur me duartrokitje nga partia opozitare VMRO DPMNE.

“Dëshiroj të jap shembull për të njohur vendimet e virtytshme kur është e nevojshme dhe për të dhënë një kontribut tjetër në forcimin e kapaciteteve demokratike të popullit, por edhe liderëve të ardhshëm që të jenë të vetëdijshëm për detyrën e tyre qytetare kur kujdesen për vendin e tyre”, ka shkruar Zaev në arsyetimin e aktit të dorëheqjes.

Kryeministri i RMV, Zoran Zaev dha dorëheqjen nga Qeveria, më 31 tetor, pas disfatës së thellë të Lidhjes Social-Demokrate (LSDM), partia qw ai drejton në zgjedhjet lokale.

Ndwrkohw pas dorëheqjes, kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, ka njoftuar presidentin, Stevo Pendarovski, i cili në afat prej dhjetë ditësh duhet të caktojë kandidatin e ri pwr kryeministër të Maqedonisë së Veriut.

Ai do të jetë, Dimitar Kovaçevski, pasi paraprakisht ka njoftuar se ka shumicën parlamentare në Kuvend./Opinion.al

Pas