Aktualitet

Kuvendi i Berishës, Paloka: Ne demokratët e rrebeshit, të tjerët të shampanjës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:59 - 11/12/21 |
Opi Nion

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike Edi Paloka ka qenë i pari që nisi fjalimet e Kuvendit të PD-së. Paloka tha se ata të cilët marrin pjesë në Kuvendin e PD janë demokratët e rrebeshit, kurse për të tjerët, duke iu referuar grupit të Lulzim Bashës, tha që të shkojnë “te shampanja”. Kreu i PD-së, Lulzim Basha po zhvillon një festë në selinë e PD me ratin e 31-vjetorit të themelimit të saj.

“Ne jemi demokratët e rrebeshit, të tjerët le të shkojnë te shampanja. Kjo ditë do hyjë në historinë e Partisë Demokratike. Pas 31 vitesh ne mblidhemi dhe njëherë në përvjetorin e themelimit të PD për ta rithemeluar atë mbi idealet dhe parimet mbi të cilat e ngritëm në Dhjetor ’90 por dhe për ta vendosur në shinat e konservatorizmit”.

Paloka tha se kriza që ekziston brenda PD-së është për shkak të dështimeve të përsëritura në zgjedhje, por mbi të gjitha ai bëri përgjegjës pozicionin e kryetarit, Lulzim Basha.

“Kriza e paprecedentë ku gjendemi sot si pasojë e dështimeve të njëpasnjëshme për të përmbusur një regjim të korruptuar, por mbi të gjihta që pozicioni që kryetari aktual i bëri PD pas 25 Prillit jo përballë regjimit por për fat të keq goditi më shumë në krah të tij duke e kthyer PD një opozitë fasadë. Jemi mbledhur për të rikthyer shpresën dhe besimin jo vetëm tek demokratët por te gjithë shqiptartët që kërkojnë ndryshim, se opozita e vërtetë, kjo këtu, nuk ka vdekur, e nuk hyn në pazare me Ramën.

Ka nga ata që na pyesin pse pikërisht tani e jo më parë. Përgjigjia është e thjeshtë, më 25 Prill e konsideruam masakër zgjedhore por ne e dinim që me Ramën nuk mund të prisnim asgjë tjetër, prandaj pavarësisht rrethanave të gjithë ne drejtuesit e PD në ato zgjedhje mbajmë përgjegjësi që nuk arritëm të përkthejmë në fitore dëshirën e shqiptarëve. Duke pranuar këto përgjegjësi, ne dhe kryetari i PD ju premtuan demokratëve se nuk do ta njihnim kurrë 25 Prillin. Në vend të betejës me Edvin Ramën na dhanë luftën mes njëri-tjetrit”, tha Edi Paloka.

 

Pas