Bota

Kush është 21-vjeçari që terrorizoi Norvegjinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:43 - 12/08/19 |
Opi Nion

Pak ditë më parë një sulm i dyshuar terrorist tronditi qytetin e Oslos në Norvegji, ndërkohë lidhur me ngjarjen është arrestuar një 21-vjeçar, cili dyshohet si autori i sulmit.

I riu i identifikuar si Philip Manshaus, hapi zjarr të shtunën në qendrën Islamike të Al Nur, në periferi të Oslos, por njëri prej të pranishmeve në xhami arriti të neutralizonte agresorin duke marrë plagë të lehta.

I riu u paraqit në gjykatë me një sy të nxirë dhe me plagë nëpër fytyrë. Ndërkohë, prokurorët do të kërkojnë që Manshaus të burgoset për katër javë, me izolim të plotë, dhe do ta ketë të ndaluar të shkëmbejë letra, të presë vizitorë apo median.

Autoritetet sqaruan se agresori, ishte shtetas norvegjez, më pikëpamje të së djathtës ekstreme dhe kundër emigrantëve. Ai ishte emër i njohur për policinë por sipas tyre, nuk mund të përshkruhej si dikush me rrezikshmëri kriminale.

Nga verifikimet e deritanishme, dyshohet se 21-vjeçari të jetë frymëzuar edhe nga Brenton Tarrant, i riu që shkaktoi tragjedi në një xhami në Zelandën e Re./ Opinion.al E.Xh.

Pas