Bota

Kurtz: Austria nuk do të pranojë më refugjatë afganë,të qëndrojnë në rajon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 22/08/21 |
Opi Nion

Kancelari austriak Sebastian Kurtz është kundër pranimit të afganëve të tjerë që largohen nga vendi pas marrjes së pushtetit nga talebanët.

Përqindja e azilkërkuesve që Austria mori gjatë krizave të imigrimit 2015 dhe 2016 në Evropë tejkalon një përqind të popullsisë së saj, dhe Kurtz e ndërtoi karrierën e tij duke ndjekur një linjë të ashpër emigracioni dhe duke fituar të gjitha zgjedhjet parlamentare që nga viti 2017.

Ndërsa Bashkimi Evropian po përpiqet të trajtojë çështjen e afganëve që e kanë bashkëpunuar me të në 20 vitet e fundit, Kurtz vuri në dukje se ardhja në Austri nuk është një opsion.

“Unë jam qartë kundër pritjes vullnetare dhe kjo nuk do të ndodhë gjatë qëndrimit tim,” tha Kurtz në një intervistë me Puls 24.

Austria ka pranuar më shumë se 40,000 refugjatë afganë, numri i dytë më i madh në Evropë pas Gjermanisë, e cila ka marrë 148,000, sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për vitin 2020. Popullsia e Austrisë është nëntë herë më e vogël se ajo e Gjermanisë.

Austria është gjithashtu një vend neutral dhe nuk është anëtar i NATO -s. Vjena kishte dërguar një numër shumë të vogël trupash në Afganistan. Faqja e internetit e NATO -s thotë se ka dërguar 16 trupa, një përpjekje për të trajnuar dhe këshilluar forcat afgane të sigurisë.

“Unë nuk mendoj se ne duhet të pranojmë më shumë njerëz.” Përkundrazi, “tha Kurtz, duke iu referuar afganëve që largohen nga vendi. “Kontributi i Austrisë është në mënyrë disproporcionale i madh,” tha ai, duke iu referuar numrit të madh të refugjatëve afganë dhe azilkërkuesve tashmë në vend.

Njerëzit që ikin nga Afganistani do të duhet të qëndrojnë në rajon, tha kancelari austriak, duke shtuar se Turkmenistani fqinj dhe Uzbekistani kanë marrë vetëm 14 dhe 13 refugjatë afganë, respektivisht./Opinion.al

Pas