-Shëndeti

Kujdesi ushqimor për të moshuarit gjatë stinës së dimritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:48 - 07/10/15 |
root

Ushqimet e shëndetshme dhe ekspozimi në diell gjatë periudhës së dimrit, ndihmon shumë shëndetin e kockave, tek moshat e treta. Gjatë përgatitjeve për stinën e ftohtë, sigurohuni që të keni në shtëpi ushqimet e domosdoshme si qumësht i konservuar, patate, oriz dhe makarona, si dhe ushqime të konservuara si, peshku ton, et. Jeni 80% më të rrezikuar nga gripi apo ftohja në dimër nëse nuk keni imunitet të fortë. Prodhimet si djathi, qumështi dhe kosi janë burime të shkëlqyera të proteinave dhe vitaminave A, B1. Ato gjithashtu përmbajnë sasi të lartë kalciumi, i cili është i domosdoshëm për shëndetin e kockave.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas