Bota

Kryeministri britanik: Putin po përdor taktika barbare kundër civilëve në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:50 - 01/03/22 |
Opi Nion

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka mbajtur një konferencë shtypi në Varshavë me kryeministrin polak Mateusz Morwiecki.

Johnson thotë se “tragjedia” që Britania e Madhe dhe të tjerët parashikuan tani ka ndodhur me pushtimin e Ukrainës nga Vladimir Putin.

Ai e quan atë një fatkeqësi të ardhur në kontinentin evropian, me Poloninë në vijën e parë.

Johnson shtoi se “është e qartë se Putini është i përgatitur të përdorë taktika barbare dhe pa dallim kundër civilëve të pafajshëm për të bombarduar blloqe pallatesh, për të dërguar raketa në blloqe kullash për të vrarë fëmijë”.

Johnson ka qenë në Poloni dhe po takohet me aleatët kryesorë evropianë në Poloni për të diskutuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë, shkruan BBC./Opinion.al

Pas