Aktualitet

Kryemadhi i përgjigjet Ramës: Socialistët janë kthyer ushqim për rilindjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:18 - 09/10/20 |
el ida

Pas deklaratave të Kryeministarit Rama nga Asambleja e Partisë Socialiste, ka ardhur reagimi i LSI përmes kryetares së kësaj force politike.

Në një dalje për mediat, Kryemadhi e vuri theksin tek fakti që gjatë mandatit të të dytë të Edi Ramës numri i shqiptarëve që u larguan nga vendi pësoi rritje. Kryetarja e LSI tha se ky element doli në pah edhe në tabelat që Rama nxori në Asamble, por që regjia ja ndryshoi me shpejtësi.

“Nga 2017 kur mori kazanin, kusinë tepsinë, tenxhere, garuzhde, rritja e atyre që u larguan ishte në stratosferë, edhe më shumë se në vitin 1992 dhe me vrap ja ndërroi regjia dhe e çoi tek dixhitalizimi i tij”, u shpreh Kryemadhi.

Më tej, lidhur me deklaratën e Ramës se nuk ka një forcë politike që mund të bëhet aleate me PS, Kryemadhi u shpreh:

“Dua të përsëris mospranimin e LSI për të vazhduar një mandat të dytë me sektin e rilindjes. Është një nga vendimet më të mira që LSI ka marr. Socialistët janë kthyer në ushqim për hienat e oligarkëve, janë kthyer në  ushqim për rilindjen”.

Ndërkohë lidhur me deklaratën e Ramës se  koalicioni LSI-PS u prish për shkak të reformës në drejtësi, Kryemadhi tha se votat e LSI nuk ishin garant as për Donald Lu dhe as për Vlahutin, të cilën Kryemadhi e cilësoi si gazetaren që bënte fushatën elektorale të Ramës./Opinion.al

Pas