-Kulturë

Krijuan forma ankandi për shitjen e radio frekuencave, Nobel 2 amerikanëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:39 - 12/10/20 |
el ida

Çmimi Nobel në Ekonomi shkon për dy amerikanët Paul Milgrom dhe Robert Ëilson, të cilët janë vlerësuar për kontributin e tyre në teorinë e ankandeve, siç ka bërë me dije Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave.

Milgrom dhe Ëilson, janë të dy profesorë në Universitetin Stanford në Kaliforni dhe janë vlerësuar për zbulimet e tyre teorike lidhur me mënyrën se si funksionojnë ankandet.

Sipas Akademisë Suedeze, ata gjithashtu kanë diezenjuar formate aknandi për objekte dhe shërbime të cilat janë të vështira të shiten në rrugë tradicionale, siç janë radio frekuencat.

Këtë vit për shkak të situatës Covid, ndarja e çmimeve “Nobel” nuk do të shoqërohet me një ceremoni./Opinion.al

 

Pas