Aktualitet

Kreu i SPAK: Ka pastrim parash në të gjithë fushat, prioritet zyrtarët e lartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:35 - 24/05/22 |
Opi Nion

Kreu i Prokurorisë së Posaçme, Arben Kraja, deklaroi në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit se ka korrupsion dhe pastrim parash në gjithë fushat dhe strukturat.

Sipas Krajës këto janë fenomene që e shoqërojnë shoqërinë shqiptare për një kohë të gjatë dhe duhet një punë e madhe për t’i luftuar.

Më tej ai theksoi se SPAK ka patur prioritet përveç krimit të organizuar edhe zyrtarët e nivelit të lartë.

Pyetje: A ka korrupsion, a ka pastrim parash? Si është perceptimi?

Kreu i SPAK Arben Kraja: Nga perceptimi yne si profesionist, nga ajo që shohim ne përditë padyshim që ka korrupsion, në gjithë fushat e ne te gjitha strukturat, ka pastrim parash.

Janë fenomene që e shoqërojnë shoqërinë shqiptare për një kohë të gjatë e padiskutim që duhet punë e madhe për t’i luftuar dhe duhet një koordinim i gjithanshëm se nuk mund të bëhet as nga një strukturë apo dy, por nga gjithe shoqeria por secili duke zbatuar detyrat që i ngarkon ligji.

Ne si SPAK kemi pasur prioritet te pakten pjesën e hetimit përveç krimit të organizuar, por edhe korrupsionin, zyrtarët e nivelit të lartë, pastrimin e parave. Ne raportin vjetor ka shifra konkrete te numrit te denimeve qe jane rritur, e jane ne rritje ne menyre te vazhdueshme.

Pas