Aktualitet

Kreu i antiterrorit: 30 të mbetur në kampe, nuk janë bashkëpunues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:06 - 01/08/21 |
Opi Nion

Kreu i antiterrorist Gledis Nano, në një dalje për mediat ka dhënë detaje nga operacioni i riatdhesimit të 19 grave dhe fëmijëve nga kampet siriane.

Nano tha se të 19 të kthyerit kanë qenë në kampin Roj, ndërsa ishin nxjerrë prej bashkëpunëtorëve nga kampi famëkeq Al-Hol. Autoritetet po punojnë për një operacion të tretë kthimi, por Nano tha ndër të tjera se pjesa më e madhe e të mbeturve tashmë janë në kampin Al-Hol.

“Pjesa e të mbeturve në Al Hol, nuk janë bashkëpunues dhe i fshihen struktrurave që po punojnë për kthimin e tyre”, tha Nano duke pohuar se janë të paktën 30 persona të mbetur ende në kampe.

I pyetur lidhur me bashkëshortët e grave të khyera, Nano u shpreh:

“Jemi duke punuar në atë drejtim. Disa nga personat nddhen në burg në zonën e Sirisë verilindore, një pjesë e tyre janë larguar dhe janë fshehur në terren dhe për një pjesë mendohet se mund të kenë humbur jetën”./Opinion.al

Pas