Bota

Video/Përballja me zjarret, evakuohen turistët nga disa hotele në Turqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:58 - 01/08/21 |
Opi Nion

Turqia vijon të përmballet me një situatë të rënduar të shpërthimit të zjarreve, ku sipas autoriteteve u raportuan 107 vatra, nga të cilat tashmë duket se vetëm 9 prej tyre mbeten problematike. Edhe pse në këtë situatë janë perfshirë më shumë se 500 persona, 3 avionë dhe 9 helikopterë, duket se në disa zona ka qenë i detyrueshëm edhe evakuimi i turistëve në plazhet në jug-perëndim të vendit.

Në qytetin e Bodrumit, janë evakuar 3 hotele me turistë, të ndihmuar nga anije dhe jahte private. Zjarret, të cilët kanë filluar që nga e mërkura, kanë shkaktuar të paktën 6 viktima.  Presidenti Rexhep Tajip Erdogan vizitoi të shtunën zonën e Manavgatit, ku u konfirmuan  5 viktimat e para./Opinion.al

Pas