Aktualitet

KPA shkarkon nga detyra prokurorin e Tiranës, Adnand XhelilinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:55 - 29/07/22 |
Opi Nion

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Tiranës, Adnand Xhelili.

KPA ka lënë në fuqi vendimin e KPK të marrë në mars 2020. Xhelili ishte i shkarkuar nga KPK-ja, ndërkohë që e ankimoi vendimin në Kolegj.

Xhelili u shkarkua me arsyetimin se nuk justifikonte pasurinë.

Problemet kryesore që dolën nga relatimi në seancë dëgjimore lidhen me dy pasuritë kryesore të familjes së prokurorit Xhelili, një apartament me sipërfaqe 117 m2 në Tiranë dhe një vilë trekatëshe në Borsh të Lukovës.

Komisioni konstatoi mospërputhje të burimit të deklaruar në vitin 2003 me atë në deklaratën veting, pasi në të parën është shënuar kredia, ndërsa tek e dyta kursimet familjare.

Pas