Kryesore

Kosovë/23-vjeçarja vdiq pas vaksinimit, reagojnë autoritetet shëndetësore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:57 - 16/09/21 |
Opi Nion

Një 23-vjeçare nga Drenasi në Kosovë ka ndërruar jetë pasi ka marrë vaksinën kundër Covid-19.  Familjarët e saj  pretendojnë se vdekja e së resë është shkaktuar nga vaksina kundër Covid-19.

Lidhur  me rastin kanë reaguar autoritetet shëndetësore të Kosovës. Klinika  Emergjente e Qendrës Universitare të Kosovës ka deklaruar se vdekja e 23-vjeçares nga fshati Zabel i Drenasit ka ardhur si pasojë e hemorragjisë intraabdominale (gjakderdhje në bark), shok hemorragjik.

“Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare e Kosovës, në lidhje me lajmet e publikuara për vdekjen e Z. I. (1998), nga fshati Zabel i Drenasit, sqaron se, pacientja vjen në Klinikën Emergjente në QKUK në ora 16:30, të datës 15 shtator 2021, me autoambulancë nga Qendra e Mjekësisë Urgjente në Prishtinë, për shkak të humbjes së vetëdijes, me bebëza të zgjeruara, pa tension arterial, pa puls periferik, me frymëmarrje të vështirësuar. Menjëherë mjekët dhe stafi shëndetësor ka ndërmarrë masat reanimatore, pacientes i bëhen analizat laboratorike, radiologjike dhe konsulencat e tjera mjekësore”, thuhet në reagim.

Më tej, thuhet se familjarët e viktimës kanë refuzuar autopsinë.

“Përkundër përpjekjeve maksimale nga stafi i Klinikën Emergjente, pacientja nuk arriti të mbijetonte, vdekja konstatohet në ora 17:45. Diagnoza përfundimtare e vdekjes ishte hemorragjia intraabdominale (gjakderdhje në bark), shok hemorragjik. Familjarët kanë refuzuar autopsinë”, thuhet në reagim.

Në media sot u raportua se familjarët e 23-vjeçares nga Drenasi kanë deklaruar se ajo ka vdekur dy ditë pasi është vaksinuar me vaksinën anti-COVID./Opinion.al

Pas