Aktualitet

Komiteti Teknik i Ekspertëve merr vendimin për masat kufizuese. Çfarë ndryshon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:48 - 01/04/22 |
Opi Nion

Komiteti Teknik i Ekspertëve është mbledhur ditën e sotme ku kanë dhënë detaje lidhur me situatën e pandemisë dhe masat anti-COVID në vend.

Gjatë fjalës së saj zvendës/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli tha se situata është e qëndrueshme por kujdesi duhet të vijojë.

Më tej ajo njoftoi masat -anticovid që vijojnë të jenë në fuqi në vendin tonë.

“Duke u bazuar në analizën e indikatorëve Komiteti i Ekspertëve vendosi: të heqë kufizimin e numrit të personave deri në 50 në grumbullime në aktivitete të ndryshme dhe mbushjes së kapaciteteve deri në 30% të këtyre ambienteve.

Qytetarët që hyjnë nga pikat kufitare duhet të dorëzojnë një nga dokumentet, pasaportë vaksinimi, test PCR brenda 72 orëve ose testin e shpejtë, provë të kalimit të infeksionit të vlefshme deri në 6 muaj.

Rezidentët që nuk kanë asnjë nga dokumentet e përmendura duhet të vetëizolohen.

Qytetarët e konfirmuar me Covid të respektojnë izolimin 5 ditë nga koha e konfirmimit.

Vijon të mbetet në fuqi në gjithë institucionet shëndetësore mos lejohet hyrja e familjarëvë për personat e shtruar.

Mbetet në fuqi urdhri për përdorimin e maskave në ambientet e mbyllura, qendra tregtare supermarkete, dyqane etj.

Në administratë duhet të kesh certifikatën e vaksinimit. Vaksinimi është i hapur. Doza booster ofrohet për të gjitha kategoritë, 5 muaj pas dozës së dytë. Vaksinimi është e vetmja mënyrë për të na mbrojtur nga COVID-19”, tha Rakacolli.

Pas