Aktualitet

Kolegji Zgjedhor: PD do të ketë 69 kandidatë më pak në lista


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:04 - 29/03/21 |
Opi Nion

Kolegji Zgjedhor ka vendosur pranimin e padisë së Partisë Socialiste dhe shfuqizimin e vendimit të KAS në lidhje me listat e PD-së.

Sipas këtij vendimi, Partia Demokratike do të ketë 153 kandidatë në listën për zgjedhjet e 25 prillit që do të thotë 69 kandidatë më pak.  Në total PD kishte depozituar një listë me 222 emra.

“Vendimi i vendosi palët në lista të barabarta”, tha përfaqësuesi i PS Eridian Salianji.

Ndërkohë, socialistët kanë respektuar Kodin Zgjedhor duke vendosur në lista aq emra sa përcakton ligji, 153 kandidatë për deputetë.

Tashmë i hapet rruga finalizimit të fletës së votimit, pasi sikurse u bë me dije edhe nga kryetari i Grupit parlamentar të PS, Taulant Balla mëngjesin e sotëm ky vendim mbante peng fletën e votimit.

Pas