Bota

Zhvendoset pas një jave anija e bllokuar në kanalin e Suezit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:48 - 29/03/21 |
Opi Nion

Anija kontejner 400 metra e gjatë “Ever Given” që bllokoi Kanalin e Suezit për gati një javë ka filluar të lëvizë, raportuan faqet e internetit të vëzhgimit të trafikut detar.

Vëzhguesit tregojnë se sterna e anijes, e cila peshon më shumë se 200,000 ton, është larguar nga bregu perëndimor i kanalit, raporton Ansa.it.

Autoriteti i Kanalit të Suezit (Sca) tha këtë mëngjes se “manovrat për të zhvendosur anijen kontejner “Ever Given” filluan me ndihmën e 10 tërheqjeve gjigante”. Edhe kompania e shërbimeve detare Inchcape raportoi se anija është zhvendosur.

“Ever Given” ishte bllokuar që nga e marta në mënyrë diagonale nëpër kanal, duke penguar plotësisht rrugën ujore me gjerësi afërsisht 300 metra, një nga më të ngarkuarat në botë. Përmes Kanalit të Suezit, afërsisht 190 km i gjatë, kalon rreth 10% e tregtisë ndërkombëtare detare dhe çdo ditë që ndalet lëvizja shkaktohen vonesa dhe kosto të konsiderueshme. Në total, gati 400 anije mbetën të bllokuara në skajet dhe qendrën e kanalit që lidh Detin e Kuq me Detin Mesdhe, sipas Autoritetit të Kanalit të Suezit.

Të paktën një duzinë rimorkiatorësh dhe pastruesish për të thithur rërë nga poshtë anijes u mobilizuan gjatë operacioneve./Opinion.al

Pas