-U tha në Opinion

Kodra:Ky vend është kthyer në gjysmë hale! Tushi: Pedagogu s’ka justifikim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:40 - 18/09/19 |
Geljano Fataj

Saimir Kodra shpërtheu në emisionin Opinion, teksa po diskutohej mbi rastin e pedagogut Denis Himçi i cili i kërkonte favore seksuale një studenteje të Universitetit “Aleksandër Xhuvani”, në Elbasan.

Kodra tha se videot e publikuara në “STOP” janë një kambanë alarmi dhe se ky vend është kthyer në gjysmë hale.

“Ky vend është kthyer në gjysmë hale. Vajza ka vajtur me misionin e qartë që si ky, që vajzës i kërkonte favore seksuale, ka dhe të tjerë që kërkojnë lekë. Nuk ka alibi aty, aty është një profesor, me një fjalor debil me duket se qenka i asociuar dhe për doktor a ku ta di unë… Kjo histori duhet të shërbejë si kambanë alarmi. Unë kam një fat shumë të keq se kam shumë informacion se çfarë ndodh, por shumë studentë tërhiqen”, tha një nga drejtuesit e emisionit STOP.

Për profesorin Gezim Tushi, pavarësisht se çfarë mund të thuhen për studenten, e ka provokuar apo jo, këto janë të pamoralshme. Sipas tij pedagogu që nuk administron dot veten e tij, nuk është i tillë dhe nuk duhet të jetë në atë vend pune.

“Çfarëdo që të diskutojmë ne për vajzën nuk është e pamoralshme. Është e papranueshme moralisht marrëdhënia pedagog-student, mjek-pacien, apo dhe të tjerë por dhe ligjërisht. Pylli në këtë rast është abuzimi që po zgjerohet. Pedagogu që nuk administron dot veten e tij, nuk është i tillë. Edhe vajza sikur ta ketë provokuar, ai gabon rëndë. Ka dhe vajza të tjera që e përdorin joshjen, por na duhet një ndërhyrje kirurgjikale. Pedagogu nuk ka asnjë justifikim”, tha profesori. / Opinion.al

Pas