Kryesore

Kandidimi në primare, kush është deputeti nga grupimi “Alibeaj” që mbështet Luçiano BoçinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:35 - 14/11/22 |
Opi Nion

Nënkryetari i PD, Luçiano Boçi shpalli sot kandidaturën për primaret e Elbasanit për tu zgjedhur kandidat për bashkinë e këtij qyteti në zgjedhjet lokale më 14 maj.

Gjatë një interviste në “ABC”, Boçi ka theksuar se në Elbasan PD do të punojë e bashkuar pavarësisht debateve brenda partisë.

Boçi gjithashtu bëri të ditur se një nga telefonatat e para që mori dhe e uroi erdhi pikërisht nga deputeti Dashnor Sula, i cili njihet si deputet që mbështet grupimin e “Alibeaj”.

Boçi: Ju folët me siguri të plotë, unë po flas me jo siguri të plotë pasi një mënyrën se si funksionon Elbasani. Nuk kanë dëshirë të ketë një kandidat tjetër, për shkak të lidhjeve të ngushta me anëtarët e PD. Unë kam qenë kryetarë i PD dhe deputet, dhe vetë anëtarët e partisë kanë kërkuar që PD të jetë e bashkuar. Telefonata më e hershme ka qenë nga deputeti Sula, ka shprehur gatishmërinë e tij dhe mbështetjen pa kushte të kandidimit tim. Unë nuk dua të bëjë supozime. Nuk është se ka ndonjë tutje se do ketë ndonjë kandidat. Kandidimi im është dhe sfidë bashkimi, kam pranuar me dëshirën e mirë që të bashkoj në PD të gjithë faktorët. Një faktorë pa të gjithë faktorët do të ishte një fitore e gërvishtur. Ju thon se do ta bëni se janë sfida dyfishe, por kam bindjen se përtej deklarata të shkruara në tavolinë ndodh edhe në mënyrë natyrale, është instikt i bazës. Baza nuk e shet sinqeritetin e vet për shkak se dikush nga lart do të nxjerrë gozhdën.

Pas