Bota

Jeta në Amerikë si artiste, e vajzës së presidentit të arratisur afgan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:11 - 22/08/21 |
Opi Nion

Në situatën kurAfganistani është prej më shumë se 1 jave nën pushtetin e talebanëve dhe kur presidenti i vendit Ashraf Ghani u largua në arrati, New York Post, bën një vizitë në shtëpinë e vajzës së presidentit, Mariam Ghani e cila jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse shkruan gazeta, 42-vjçarja është artiste e arteve vizuale dhe jeton në një zonë të qetë të Brooklyn-it.

Artikulli i plotë

Ndërsa gratë në Afganistan janë të trembura nga frika për rikthimin e sundimit shtypës të talebanëve, vajza e Presidentit të mërguar të vendit Ashraf Ghani po jeton jetën artistike në New York City.

Mariam Ghani, një artiste vizuale 42-vjeçare dhe regjisore, gëzon një mënyrë jetese boheme në papafingon e saj në Bruklin, ku kontrasti me sundimin e ashpër të talebanëve mbi gratë dhe vajzat nuk mund të ishte më i dukshëm.

New York Post e kontaktoi atë të martën, disa ditë pasi babai i saj e la vendin në duart e talebanëve dhe qytetarët e tij nën kontrollin e grupit militant ekstremist. Ajo nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve të një reporteri jashtë apartamentit të saj, i vendosur në një ndërtesë luksoze në një bllok të qetë dhe të gjelbëruar në Clinton Hill, pranë restoranteve të zhurmshëm dhe Institutit Pratt.

Mariam Ghani, vajza 42-vjeçare e Presidentit Afgan Ashraf Ghani, i mbylli derën gazetarit dhe fotografit të New York Post në apartamentin e saj në Clinton Hill, Brooklyn. Babai i saj udhëheqës afgano-afrikan u largua nga pallati presidencial të dielën me rrethin e tij të brendshëm të të besuarve dhe, sipas ambasadës ruse në Kabul, iku me katër automjete dhe një helikopter plot me  para. Destinacioni i tij nuk u zbulua menjëherë, megjithëse disa raporte kanë sugjeruar se ai shkoi në një vend fqinj, si Uzbekistani ose Taxhikistani.

Në një postim në mediat sociale nga një vend i panjohur, Ashraf Ghani, 72 vjeç, pohoi se kishte ikur për të shpëtuar jetë, duke shkruar: “Nëse do të kisha qëndruar, një numër i madh i bashkatdhetarëve të mi do të martirizoheshin dhe Kabuli do të përballej me shkatërrimin dhe do të shndërrohej në rrënojat që mund të rezultojnë në një katastrofë njerëzore për gjashtë milionë banorët e saj. ”

Politikanët dhe ekspertët, megjithatë, thonë se largimi i tij i papritur pengoi negociatat për një transferim të qetë të pushtetit me talebanët – dhe se Ghani i la njerëzit në baltë, duke u përballur me kaosin dhe frikën për një rikthim në sundimin brutal të grupit militant.

Në një postim në Instagramin e saj të hënën, Mariam Ghani tha se ishte “e zemëruar dhe e pikëlluar dhe tmerrësisht e frikësuar për familjen, miqtë dhe kolegët e lënë pas në Afganistan”, duke shtuar se ajo “po punonte për të bërë gjithçka që mundej në emër të tyre”.

Është  e paqartë nëse Ghani, e cila ka lindur në Brooklyn dhe është rritur në periferinë e Maryland, ka dëgjuar nga babai i saj apo e di se ku është ky vend.

Ndërsa babai i saj punonte në qeverinë afgane duke filluar në 2002 – para se të zgjidhej president fillimisht në 2014, dhe pastaj përsëri në 2019 – Ghani po niste karrierën e saj të artit dhe mësimdhënies

Puna e saj që atëherë është shfaqur në disa nga muzetë më të njohur në botë, përfshirë Guggenheim dhe MOMA në Nju Jork dhe Tate Modern në Londër. Në vitin 2018, ajo u bashkua me fakultetin në Kolegjin Bennington në Vermont.

Dokumentari i saj i parë artistik, “Çfarë Lëmë Të Pambaruar”, rreth pesë filmave që filluan dhe u lanë të braktisur gjatë epokës komuniste në Afganistan, tani po shfaqet në teatro të zgjedhur.

“Unë jam rritur shumë midis kulturave,” thotë ajo në biografinë artistike. “Dhe ky është pozicioni nga i cili punoj si artiste.”

Vajza nuk ka komentuar publikisht veprimet e fundit të babait të saj. Në një artikull të New York Times të vitit 2015 në lidhje me punën e saj, ajo tha se mendonte se i ati ishte “i jashtëzakonshëm”.

“Ai ka qenë gjithmonë një person i shquar,” i tha Mariam Ghani gazetës në atë kohë, pa dhënë hollësi.

Para se të kthehej në Afganistan në 2001, Ashraf Ghani – një akademik që mban një doktoraturë nga Universiteti Columbia i New York City – punoi në OKB dhe Bankën Botërore.

Ai dhe gruaja e tij, Rula Ghani, e cila është nga Libani, rritën dy fëmijët e tyre, Mariam dhe Tarek, në Maryland, kur Ashraf dha mësim në Universitetin Johns Hopkins. Mariam Ghani ndoqi Universitetin e Nju Jorkut dhe Shkollën e Arteve Pamore.

Në postimin e saj në Instagram të hënën, Ghani nuk e përmendi veçanërisht gjendjen e grave afgane – të cilat edhe një herë raportojnë se janë shkëputur nga shkolla dhe puna ose potencialisht janë detyruar të martohen me luftëtarët talebanë.

Megjithatë ajo kërkoi sigurimin e fondeve dhe ndihmë për rezidentët në Afganistan duke ju shkruar edhe zyrtarëve të zgjedhur në SHBA, duke u përfshirë në veprimtari vullnetare apo duke bërë donacione për organizatat që ndihmojnë refugjatët.

“Për të gjithë ata që janë regjistruar dhe janë solidarizuar gjatë ditëve të kaluara: faleminderit. Kam kuptuar shumë ”, ka shkruar ajo. “Jam goxha e lënduar, por shpresoj se do t’ia dal”./Opinion.al

Pas