Bota

Iu transplantua zemra e derrit 2 muaj më parë, vdes pacienti 57-vjeçar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:44 - 09/03/22 |
Opi Nion

Ka ndërruar jetë, David Bennett,  personi i parë në botë që iu transplantua zemra e një derri e modifikuar gjenetikisht.

David Bennett, i cili vuante nga sëmundje të zemrës, jetoi dy muaj pas operacionit që u zhvillua në SHBA. Por gjendja e tij filloi të përkeqësohej disa ditë më parë, thanë mjekët dhe fatkeqësisht 57-vjeçari vdiq më 8 mars.

Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi vdekjen e Bennett, tha Qendra Mjekësore e Universitetit të Maryland, ku u krye transplanti.

Bennett para se t’i nënshtrohej operacionit për gjashtë javë qëndroi, i lidhur me një pajisje mjekësore që po e mbante në jetë.

Bennett iu nënshtrua operacionit më 7 janar dhe mjekët thonë se në javët më pas ai kaloi kohë me familjen e tij.

“Ai dëshmoi se ishte një pacient i guximshëm dhe fisnik që luftoi deri në fund,” tha kirurgu Bartley Griffith, i cili kreu transplantin, në një deklaratë të dhënë nga spitali.

Por djali i Bennett, David Jr, tha se shpresonte se transplanti i babait të tij do të ishte “fillimi i shpresës dhe jo fundi”, sipas agjencisë së lajmeve AP.

“Ne jemi mirënjohës për çdo moment inovativ, çdo ëndërr, që hyri në këtë përpjekje historike”, shtoi ai./Opinion.al

Pas