Aktualitet

Integrimi në BE/ Soreca takon Tabakun: Forcat politike duhet të punojnë së bashku


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:58 - 04/10/21 |
Opi Nion

Ambasadori i BE, Luiggi Soreca ka takuar sot kryetaren e Komitetit të Integrimit Evropian të Parlamentit, Jorida Tabaku.

Në një status në Twitter, Soreca zbulon se në këtë takim e ka përgëzuar Tabakun për këtë detyre si dhe ka shprehur optimizëm për rikthimin e opozitësnë parlament.

Më tej, Soreca thekson se integrimi i Shqipërisë në BE është një përparësi ndërpartiake, kombëtare mbi të cilën të gjitha forcat politike duhet të punojnë së bashku.

“U takova sot me Jorida Tabakun, kryetaren e Komitetit të Integrimit Evropian të Parlamentit. E përgëzova për emërimin dhe përshëndeta kthimin e opozitës në Parlament.

Integrimi i Shqipërisë në BE është një përparësi ndërpartiake, kombëtare mbi të cilën të gjitha forcat politike duhet të punojnë së bashku në interes të të gjithë qytetarëve shqiptarë. Integrimi në BE duhet të qëndrojë lart në axhendat e Qeverisë dhe Parlamentit. Ata do të vazhdojnë të mbështesin punën e Komitetit, i cili luan një rol të rëndësishëm në monitorimin e Reformave dhe  punës së Qeverisë  për integrimin në BE”, shkruan Soreca.

Pas