Aktualitet

Hapja e universiteteve për konsultime dhe provime, reagon Kushi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 05/05/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme Komiteti Teknik i Ekspertëve, ka sugjeruar që të hapen Universitetet për konsultime dhe për provime duke u nisur nga përmirësimi i situatës së pandemisë në vend.

Pas sugjerimit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, ka reaguar ministrja e Arsimit, Evis Kushi.

Në një status në rrjetet sociale Kushi shprehet se është përgjegjësia jonë e përbashkët që të punojmë intensivisht për të garantuar një proces sa më të rregullt, ku prioriteti absolut është shëndeti dhe jeta e gjithsecilit.

“I kemi vlerësuar dhe mirëkuptuar në mënyrë të vazhdueshme kërkesat tuaja të drejta për hapjen e auditoreve. Ka qenë një sakrificë e jashtëzakonshme për të gjithë së bashku që procesi mësimor në të gjithë elementet e tij të zhvillohej totalisht online, por besoj që ja kemi dalë të gjithë që të bëjmë më të mirën e mundshme për të vazhduar përpara.

Më në fund, me përmirësimin e situatës dhe vaksinimin e stafeve universitare, Komiteti Teknik i Ekspertëve vlerësoi pozitivisht kërkesën tonë për t’ju dhënë mundësinë për të zhvilluar orë konsultimi dhe provime në auditoret e universiteteve në prag të mbylljes së këtij viti akademik.

Përgjegjësia jonë e përbashkët është të punojmë intensivisht për të garantuar një proces sa më të rregullt, ku natyrisht prioriteti absolut është shëndeti dhe jeta e gjithsecilit. Le ta përdorim maksimalisht këtë periudhë për të komunikuar e për t’i mbështetur sa më shumë studentët me qëllim finalizimin me sukses të këtij viti akademik.

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë do të jetë gjithmonë në krahun tuaj për t’ju mbështetur përballë çdo vështirësie dhe nevoje të mundshme.

Kam shumë besim tek ju dhe jam e sigurt që do t’ja dalim!“, shkruan Kushi./Opinion.al

Pas