Aktualitet

Greqia vendos të zgjasë masat kufizuese anti-COVID në kufi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:34 - 01/10/20 |
Al Do

Qytetarët shqiptarë që duan të udhëtojnë në Greqi do të duhet t’i nënshtrohen edhe për 12 ditë të tjera masave kufizuese të shtetit fqinj.

Qeveria greke vendosi të shtyjë afatin e masave kufizuese kundër pandemisë nisur nga situata e përkeqësuar në disa rajone të Greqisë.

Kufiri tokësor do të vijojë të qëndrojë i mbyllur me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë.

Hyrja në Greqi do t’i lejohet vetëm shtetasve grekë, atyre që kanë leje qëndrimi, personave që kanë rezidencën e tyre kryesor në Greqi, si dhe personat që hyjnë në vend për udhëtimet profesionale dhe mjekësore të domosdoshme.

Kategoritë e mësipërme duhet të kenë me vete një test negativ PCR për COVID-19, vërtetim të përkthyer dhe formularin PFL grek.

Masa do të jetë e vlefshme deri më 12 tetor teksa në Greqi probleme ka rajoni i Atikës, dhe shpërthimet e infektimeve nga COVID-19 janë në kryeqytet, Athinë.

Do të vijojë gjithashtu rregulli i mëparshëm me 300 qytetarë që lejohen të kalojnë nga Kapshtica brenda 24 orëve dhe 750 nga Kakavija. /Opinion.al

Pas