-U tha në Opinion

Gjoni: Ia kemi thënë edhe ndërkombëtarëve, nuk votojmë pa ndryshim sistemi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:52 - 16/01/20 |
Al Do

Sipas Ralf Gjonit, opozita parlamentare nuk do ta votojë Reformën Zgjedhore nëse drafti përfundimtar nuk do të përfshijë edhe ndryshimin e sistemit.

Në emisionin Opinion ai deklaroi se grupi i opozitës ia ka bërë këtë fakt të kryer edhe ndërkombëtarëve.

Ralf Gjoni: Ne nuk do të jemi noterë të pisllëqeve që do të gatuajnë nën tavolinë Rama dhe Basha. Nuk ka marrëveshje.

Blendi Fevziu: Do ta votoni nëse nuk ka ndryshim sistemi?

Ralf Gjoni: Jo absolutisht ta harroni. Ja kemi thënë edhe faktorëve vendas ed e ndërkombëtarëve që nuk e votojmë. Ata deputetë që iu gënjen mëndja se janë blerë nga Rdi Rama të cohën pupthi dhe të ulen në prehrin e Taulant Ballës.

Gjoni shtoi se grupi opozitar parlamentar do të bëjë propozim konkret së bashku me Nismën Thurje për një sistem proporcional kombëtar me lista të hapura. /Opinion.al

Pas