Aktualitet

Dëbimi i diplomatëve iranianë, reagon Departamenti Amerikan i Shtetit


               Publikuar në : 22:44 - 16/01/20 |
Al Do

Departamenti Amerikan i Shtetit ka përshëndetur vendimin e qeverisë shqiptare për të dëbuar nga vendi dy diplomatët iranianë.

Ne e lavdërojmë vendimin e qeverisë së Shqipërisë për të dëbuar dy diplomatët e ashtuquajtur iranianë. Regjimi iranian vazhdon të përdorë objektet e tij diplomatike në Evropë dhe gjetkë si mbulesë për të komplotuar sulme terroriste, si dhe për të kërcënuar dhe spiunuar iranianët që jetojnë jashtë” shkruan zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus në Twitter.

Qeveria njoftoi të mërkurën për dëbimin e dy zyrtarëve iranianë, Seyed Ahmed Hosseini Alast dhe Mohamed Peimanemati. Zëri Amerikës raportoi se këta dy diplomatë kishin qenë bashkëpunëtorë të gjeneralit të vrarë iranian Qassem Suleimani. /Opinion.al

Pas