Bota

Gjermani/Personat nën 60 vjeç marrin dozën e 2 të një vaksine tjetër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:58 - 14/04/21 |
Opi Nion

Gjermania rekomandon që personave nën 60 vjeç që tashmë kanë bërë dozën e tyre të parë të vaksinës kundër COVID-19, AstraZeneca do t’iu injektohet doza e dytë e një vaksine tjetër vaksinë, raporton Ansa.it.

Indikacionet u dhanë pas një marrëveshje midis këshilltarëve rajonalë të shëndetit dhe ministrisë. Politika e re është në përputhje me rekomandimet e publikuara  javën e kaluar nga Komisioni i Posaçëm i Vaksinave të Gjermanisë ( Stiko).

Pas ndalimit të vaksinimit të popullsisë me AstraZeneca pas raportimit se disa pacientë kishin pësuar mpiksje gjaku pas vaksinimit, Gjermania kishte rifilluar vaksinimet me këtë vaksinë vetëm për personat mbi 60 vjeç. Deri më tani 2.2 milionë persona nën 60 vjeç kanë marrë dozën e parë të AstraZeneca.

Ndërkohë, Agjencia Europiane e Barnave javën e kaluar tha që mpiksjet e gjakut renditen si një efekt anësor shumë i rrallë i vaksinës AstraZeneca, ndërsa theksoi se përfitimet e përgjithshme në parandalimin e Covid-19 tejkalojnë rreziqet./Opinion.al

Pas