Bota

Funerali i Elizabeth II/ Simbolika e luleve të kurorës së MbretëreshësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:35 - 19/09/22 |
Opi Nion

Arkivoli i Mbretëreshës Elizabeth II, u tërhoq me një karrocë armësh nga marinarët e Marinës Mbretërore dhe ka mbërritur në Westminster Abbey,ku dhe ka nisur ceremonia.

Arkivoli është i veshur me Standardin Mbretëror dhe Instrumentet e Shtetit, ndërsa mbi të janë vendosur Kurora e Shtetit Perandorak dhe regalia  së bashku me një kurorë lulesh.

Kurora përmban lule dhe gjethe të prera nga kopshtet e Pallatit Buckingham, Clarence House dhe Highgrove House me kërkesë të mbretit Charles III. Kurora është vendosur në një bazë të ndërtuar me myshk anglez dhe degë lisi.

Ndërkohë, lulet e përdorura janë pelargoniume aromatike, trëndafila kopshti, hydrangea vjeshtore, serum, dahlias dhe zgjebe. Ato janë të gjitha në nuancat e artë, rozë dhe ngjyrë burgundy të thellë, me elementë të bardhë që pasqyrojnë standardin mbretëror. Gjethja që është përdorur në kurorë u zgjodh për simbolikën e saj, rozmarinë (për kujtim), myrtle (një simbol i lashtë i një martese të lumtur) dhe lisi anglez (simbol i forcës së dashurisë).

Myrtle u pre nga një bimë e rritur nga një degë mirte që u shfaq në buqetën e dasmës së Mbretëreshës kur ajo u martua me Princin Philip në 1947./Opinion.al

 

Pas