Aktualitet

Inceneratorët/ Berisha: Pronarët në kërkim, Rama i disburson me miliona euroBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:27 - 19/09/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka denoncuar këtë të hënë se qeveria ka disbursuar Inceneratorët me miliona euro edhe pas shpalljes në kërkim të pseudo-pronarëve të kompanive të djegësve.

Berisha vijoi akuzat ndaj Ramës, të cilin e cilësoi si të përfshirë direkt në këtë aferë të vjedhjes së parave publike. Sipas Berishës, Rama është ai që ka pranuar që të gjitha prokurimet për djegësat nga Elbasani-Tiranë-Fier, të bëhen nga vetëm një kompani.

“Nuk ka forcë në këtë vend që mund ti bëjë gjë. Kështu muaj më parë SKAP-i i partisë për këtë aferë gjigandë njofton se bëhet fjalë për korrupsion, procedura porokurimesh antiligjore, falsifikime dokumentesh, larje parash, tjetërsime pronash.

Pra një kompleks veprash penale nga më seriozet, megjithëkëtë, kjo ndërmarrje kriminale, aferë kriminale është e vetmja në Shqipëri, Evropë dhe botë, mbi të cilën kanë rënduar akuza të tilla dhe vazhdon. Janë shpallur në kërkim menaxherë e pronarë të saj, ajo vazhdon njëlloj sikur asgjë nuk ka ndodhur e asgjë s’është konstatuar, sikundër asnjë mandat arresti apo shpallje në kërkim nuk është lëshuar, askush nuk është burgosur, në këtë aferë.

Ftoj çdo shqiptar të shtrojë pyetjen: si mundet pas gjithë këtyre akuzave, pas shpalljes në kërkim të pseudo pronarëve të kompanive të djegësve, qeveria e Edi Ramës dhe Ministria e Financave të disbursojë deri më sot rreth 100 milionë euro?

Të vazhdojë të disbursojë plotësisht të gjithë shumën e aprashikuar për djegësin e Fierit, mbi 6 milionë euro? Të gjithë shujmën e parashikuar për djegësin e Tiranës, mbi 6 milionë euro? Të urdhërojë OSHEE të ndërtojë linjën e tensionit të lartë për djegësin e Tiranëës me një shumë 6 milionë euro? Si mund të ndodhin?

Këto ndodhin, kjo aferë kriminale vazhdon jetën e saj për faktin e vetëm se kjo është afera e Edi Ramës, është Rama të dashur qytetar, që në kundërshtim flagrant me ligjet e vendit, me opinionin ligjor zyrtar të Entit të Prokurimeve Publike që thotë se negociata e mbyllur është e ndaluar të përdoret, ka firmosur kontratën me negociata të mbyllura.
Rama është ai që ka pranuar që të gjitha prokurimet për djegësat nga Elbasani-Tiranë-Fier, të bëhen nga vetëm një kompani, kompania e tyre.

Ndaj nëse deri sot pagesat e prapambetura për kompani të tjera shqiptare që kanë punuar e nuk kane marre pagesat qe kane kaluar në 120 mln euro për vitin, kompania e Ramës, Engjëll Agacit, Arben Ahmetajt, ka marrë rreth 40 milionë euro gjatë këtij viti pa kryer asnjë punim. Kjo për faktin se është kompani e qeveritarëve.

Në këto kushte SKAP i partisë po përdoret si një instrument për hetime fake për të mbuluar vazhfimin e krimit monstruoz”-tha Berisha.

Pas