-Kulturë

Foto Galeri/ 7 prilli, dy vdekjet e mbretit Zog


               Publikuar në : 14:03 - 09/04/19 |
el ida

Sot më 9 prill, Elia Zaharia ka kujtuar dy ngjarje të rëndësishme historike të familjes Zogu por dhe të Shqipërisë. Aktorja e njohur shqiptare shprehet në një postim në rrjetin social, facebook, se 9 prilli është një datë e çuditshme, pasi si sot 58 vjet më parë u nda nga jeta Mbreti Zog, ndërsa po si sot 80 vite më parë ai pa për herë të fundit vendin e tij.

“9 Prilli është datë e çuditshme! 9 prill 1939 Mbreti Zog pa për herë të fundit vendin e tij…9 Prill 1961 ai ndërroi jetë…Duket sikur kemi të bëjmë me dy vdekje të ndryshme të të njëjtit person, në të njëjtën datë!”, shkruan Elia e cila është pjesë e familjes Zogu që nga viti 2016 pas martesës me Princin Leka II.

Në fotografitë e rralla të vitit 1961, publikuar prej saj, shihen pjesëtarët e familjes duke mbajtur zi për ndarjen nga jeta të mbretit. Në to shfaqet Mbretëresha Geraldinë në homazhet që po mbahen për humbjen e bashkëshortit, foto të arkivolit, si dhe disa foto të Princit Leka Zogu./Opinion.al

1 2 3 4 5 6 7 8 9
<
>

 

Pas