-Jetë dhe Stil

Ford Escort i Princeshës Diana shitet për 650 mijë paund në ankandBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:27 - 28/08/22 |
Opi Nion

Një makinë e përdorur nga e ndjera Diana, Princesha e Uellsit është shitur për 650,000 paund në ankand.

Princesha Diana, e cila vdiq 25 vite më parë, e përdori Ford Escort RS Turbo të zezë për gati tre vjet duke nisur nga gushti 1985.

Ajo u fotografua me makinën jashtë dyqaneve të butikut të Chelsea dhe në Kensington.

Makina, me regjistrim C462FHK, u shit përfundimisht nga Silverstone Auctions në Ëarëickshire tek një blerës në Cheshire.

Drejtuesi i ankandit Jonathan Humbert tha se kishte pasur interes të madh për automjetin, i cili kishte marrë numrin më të madh të ofertave telefonike të firmës në 12 vjet.

Oferta filloi me 100,000 £ dhe shpejt u bë një garë midis blerësve  në Dubai dhe Coventry.

Por më pas ofertat kryesore erdhën nga Dubai dhe Cheshire, por blerësi fitues mbeti në Mbretërinë e Bashkuar.

Drejtuesi i ankandit shprehu habinë e tij kur oferta u rrit, duke komentuar: “500,000 £ për një Ford Escort? Nuk e kam thënë kurrë më parë.”

Humbert ishte shprehur më herët se makina përfaqësonte një “pjesë të historisë”.

Makina e shitur të shtunën besohet të jetë unike si e para dhe e vetmja e zezë RS Turbo Series 1,  në vend të modelit të zakonshëm të prodhuar të bardhë.

Në qershor 2021, një tjetër Ford Escort i përdorur nga Princesha Diana u shit në ankand për 52,000 £./Opinion.al

Pas