Aktualitet

Emrat/Operacioni ndërkombëtar i drogës, kush janë 5 shqiptarët e arrestuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:08 - 09/03/21 |
Opi Nion

Policia e Shtetit ka dhënë detaje për operacionin ndërkombëtar të trafikut të drogës të zhvilluar në tre shtete në Itali, Gjermani dhe Shqipëri Në këtë operacion mori pjesë dhe Policia Shqiptare dhe si rezultat u arrestuan në Vlorë 5 persona me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Ata janëAlbano Jazaj 25 vjeç, Dionis Maskaj 23 vjeç, Eriseld Nelaj 27 vjeç, Rezart Elmazaj31 vjeç dheZigur Aliaj 25 vjeç.

“Këta shtetas, në bashkëpunim me pjesëtarët e tjerë të organizatës kriminal, dyshohen se nga data 01.06.2018 deri më 21.01.2019, kanë marrë pjesë në role të ndryshme në një organizatë kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike (marijuanë) nga Shqipëria në drejtim të Italisë dhe vendeve të tjera të Evropës:, thuhet në njëoftimin e policisë.

55 persona u arrestuan në total në këtë operacion ndërkombëtar, nga të cilët 27 shqiptarë, 23 nigerianë, 4 italianë dhe 1 shtetas nga Gambia. Ata akuzohen për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike nga Shqipëria drejt Italisëe Gjermanisë./Opinion.al

Pas