Aktualitet

Emërimi i Cakajt që solli përballjen Meta-Rama,nis seanca në “Kushtetuese”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:35 - 18/05/21 |
Opi Nion

Gjykata Kushtetuese ka nisur ditën e sotme seancën për kërkesën e Këshillit të Ministrave për mosdekretimin e ish-ministrit të Jashtëm Gent Cakajt dy vite më parë nga Presidenti Meta.

Bëhet me dije se seanca drejtohet nga kryetarja Vitore Tusha kurse relatore është Elsa Toska.

Sipas përfaqësueses së Këshillit të Ministrave, Elira Kokona, Meta refuzoi dekretimin jashtë çdolloj kompetence, duke cenuar kështu rëndë parimet e parlamentarizmit.

‘’ Presidenti refuzoi dekretimin jashtë cdo lloj kompetence, jashtë çdo kompetencë që i jep Kushtetuta dhe cënoi rëndë parimet e parlamentarizmit

Kërkesa ka si qëllim rregullimin e mosmarrëveshjes së krijuar në rastin konkret.

Ekziston një konflikt midis këtyre pushteteve. i shkaktuar me sjellje të qarta të të dyja palëve. Ku presidenti refuzon, kryen verifikime, të cilat nuk janë në kompetencë të tij.

Kryeministri nuk pranoi refuzimin, por propozoi veten, për të zgjidhur situatën e krijuar, pasi presidenti nuk la asnjë hapësirë tjetër.

Kryerja e verifikimeve për një afat 10 ditor dhe dhënia e një mendimi për kandidatin, janë atribute që i përkasin Kuvendit, por Presidenti i mori këto atribute duke penguar Kuvendin

Presidenti tagër kushtetues për të bërë vleresim të emrit që propozohet për Ministër, por as tagër për të refuzuar dekretimin. Të drejtën për trë vlerësuar kandidatin e ka vetëm Kuvendi dhe smund ta ketë presidenti. Presidenti ka rol formal dhe solemn.

Ilir Meta i lejoi vetes të shprehet përmes një shkrese duke vepruar në një formë tjetër që parashikon kushtetuta, sikurse është dekreti.’’- tha Elira Kokona./Opinion.al

Pas