Aktualitet

Zgjedhjet për kryetarin e PD-së, hapet gara, kriteret për kandidatët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 18/05/21 |
Opi Nion

Komisioni Zgjedhor i Partisë Demokratike ka përcaktuar kriteret që duhet të plotësojnë kandidatët që synojnë drejtimin e PD.

Me vendim nr. 1, datë 17.05.2021 Komisioni Zgjedhor i Partisë Demokratike ka vendosur që të caktojë modalitetet për paraqitjen e kandidaturave për Kryetar të Partisë Demokratike.

Sipas pikës 4 të nenit 10 të Statutit të PD, zgjedhja apo caktimi në funksione brenda Partisë bëhet bazuar në: kohëzgjatjen e anëtarësimit në parti apo shfaqjes si simpatizant i saj, kontributit në fushata elektorale,  kontributit profesional e politik në parti, si dhe në promovimin e vlerave themelore që udhëheqin PDSH-në, aktivizimit në jetën politike e publike të vendit,  mbrojtjes në vazhdimësi të interesave, vlerave dhe programit të PDSH-së, si dhe  reputacionit në radhët e anëtarësisë dhe/ose shoqërisë në tërësi.

Çdo kandidat, që plotëson kriteret statutore të mësipërme ka të drejtë të paraqesë kërkesën për konkurim pranë Sekretarisë së Komisionit, në selinë qëndrore të Partisë Demokratike, duke plotësuar Formularin e miratuar me vendim të Komisionit.

Kërkesa për kandidim duhet të paraqitet deri në datën 22 Maj 2021. Formulari gjendet në faqen zyrtare në internet të Partisë Demokratike ose mund të tërhiqet pranë Sekretarisë së Komisionit.

Kujtojmë se në mbledhjen e Kryesisë së PD u vendos data 13 qershor për zgjedhjen e kryetarit të ri të PD./Opinion.al

Pas