Bota

“Dua paqe në Tajvan”, Pelosi reagon pas vizitës në ishullBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:29 - 05/08/22 |
Opi Nion

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA , Nancy Pelosi ka komentuar vizitën e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi.

Në një konferencë për shtyp në Tokio, kryetarja Pelosi përsëriti shumë herë se dëshironte paqen në ishullin vetëqeverisës dhe që status quo-ja të vazhdojë.

Më tej, ajo akuzoi Kinën se po përpiqet të izolojë Tajvanin në shumë mënyra dhe tha se nuk mund ta pengonte atë dhe zyrtarë të tjerë amerikanë të vizitonin, duke vënë në dukje se qeveria kineze nuk e kontrollonte orarin e tyre të udhëtimit.

Pelosi hodhi poshtë pretendimet se vizita e saj në Tajvan ishte më shumë për interesa vetjakë sesa për të ndihmuar ishullin e vetëqeverisur.

“Ky është një argument qesharak. Kjo nuk ka të bëjë me mua, kjo ka të bëjë me Tajvanin. Isha për të festuar demokracinë e Tajvanit”, tha Pelosi.

Pelosi është politikania më e lartë amerikane që ka vizituar Tajvanin në 25 vjet. Ajo e vizitoi Tajvanin nga e marta në mbrëmje deri të mërkurën pasdite dhe që atëherë ka qenë në Korenë e Jugut dhe tani në Japoni, pasi më parë ishte ndalur në Singapor dhe Malajzi./Opinion.al

Pas