Bota

Dokumenti i OKB: Talebanët në gjueti për të kapur bashkëpunëtorët e SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:47 - 19/08/21 |
Opi Nion

Një dokument i OKB thotë se talebanët po intensifikojnë “gjuetinë” e tyre për të gjithë njerëzit që punuan dhe bashkëpunuan me forcat e NATO -s dhe SHBA.

Dokumenti konfidencial u prodhua nga Qendra Norvegjeze për Analizat Globale, e cila i siguron OKB -së informacione të inteligjencës.

“Talebanët po arrestojnë ose kërcënojnë se do të vrasin anëtarët e familjeve të individëve të synuar, nëse ata nuk i dorëzohen atyre,” thotë dokumenti, i parë nga BBC.

Në rrezik të veçantë janë njerëz me pozicione në ushtri, polici dhe njësi hetimore.

“Talibanët kanë kryer harta paraprake të individëve para se të merrnin nën kontroll të gjitha qytetet kryesore”, thuhej në deklaratë.

Sipas raportit, talebanët po rekrutojnë rrjete të reja informimi për të bashkëpunuar me regjimin e ri./Opinion.al

Pas