Aktualitet

COVID-19/ 34% e popullsisë në vend e vaksinuar kundër virusit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:35 - 19/08/21 |
Opi Nion

34% e popullsisë në Shqipëri është vaksinuar kundër Covid-19. Prej tyre, 9 % pritet të imunizohet plotësisht. Sipas specialistëve të Institutit të Shëndetit Publik, muaji Gusht ka ngjallur interes tek grupmosha mbi 18 vjet për t’u vaksinuar.

“Deri tani 34 % e popullsisë është vaksinuar me një dozë, ndërsa 26 % e tyre janë imunizuar plotësisht me të dyja dozat. Ka interes tek të rinjtë për t’u vaksinuar dhe duhet të përfitojnë gjatë muajit Gusht”.

Por sa nga të infektuarit aktivë janë të vaksinuar? Specialistët e ISHP thonë se në krahasim me vaksinimin, numri i tyre mbetet i ulët.

“Është një numër shumë i ulët nga të gjitha vaksinat, pasi kemi patur edhe shtetas që janë vaksinuar jashtë dhe kanë ardhur në Shqipëri dhe janë infektuar, por ata e kalojnë në gjendje më të lehtë. Të dhënët e spitaleve po na tregojnë se ata që janë në gjendje të rëndë janë të pa vaksinuar”.

Në Shqipëri kanë mbërritur më shumë se 1 mln e 800 mijë doza vaksinë të cilat po përdoren për imunizimin e popullatës.

Pas