Kryesore

Dhuka kryenegociatore me BE, Rama:Ka persona që nuk i gjen google, por punojnë shumëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:52 - 30/07/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama e ka marrë menjëherë në mbrojtje Majlinda Dhukën, e cila ka një profil të ulët publik, por Rama e vlerësoi atë duke e bërë kryenegociatore me BE dhe Ministre e Shtetit pranë kryeministrit.

Majlinda Dhuka zëvendësoi diplomatin Zef Mazi. Sipas Ramës, ka shumë njerëz në administratë që as google nuk i gjen, por që kontribuojnë shumë për shtetin.

Kreu i qeverisë iu bëri me dije grupit të negociatorëve se tashmë i pret një sfidë e re dhe se në Bruksel duhet të flitet për këmbëngulje. Po ashtu ai u ndal dhe te emërimi i Dhukës në krye të këtij posti.

“Dua që në Bruksel Skuadra shqiptare të krijojë një përshtypje pozitive. Dua që në Bruksel të flitet për këmbënguljen dhe kapacitetet e punës së skuadrës shqiptare. Pjesën e madhe tuajën kam pasur mundësinë që t’i njoh. Sfida është komplet e re, Është me rëndësi që të theksoj këtu se vendosja e kryenegociatores së re nënvizon ndryshimin e natyrës së marrëdhënieve mes nesh dhe BE, përmes kryenegociatorit si urë. Mazi bëri një punë të lavdërueshme, diplomatike, duke qenë një krah i rëndësishëm në këtë proces, deri në momentin kur u vendos që negociatat të hapen formalisht. Më bëri përshtypje dikush kur doli emri i kryenegociatores, se ‘s’më doli në gogle’. Ka shumë njerëz në administratën tonë që s’i gjen në gogle por që pa ta nuk do të funksiononte administrata jonë. Janë pjesë e palcës së shtetit. ”, tha Rama.

Pas