Aktualitet

Deti/ Xhaçka krah Dendias: Kompromis për ta referuar çështjen në Gjykatën ndërkombëtareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 21/12/22 |
Opi Nion

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrin grek Nikos Dendias kanë dalë në një konferencë të përbashkët për mediat.

Xhaçka u shpreh se mes dy vendeve ka mirëkuptim për të gjetur zgjidhje për të gjitha çështjet dhe një ndër to është edhe marrëveshja e detit.

Ministrja theksoi se ka vullnet për kompromis për referimin e kësaj çështjeje në Gjykatën ndërkombëtare.

“Kemi mirëkuptim për të trajtuar dhe për të kërkuar zgjidhje për të gjitha çështjet, një nga ajo, ishte dhe marrëveshja me detit, të dyja palët kanë vullnetit për një kompromis për referimin e çështjes Gjykatën Ndërkombëtare. Bashkëpunimi, si fusha sociale, kultura, janë ura për thellimin e bashkëpunimit,. Produkt është edhe kërkesa jonë për negociimin dhe nënshkrimin për pensionet, nga i cili do të përfitojnë dhe shqiptarët që punojnë dhe jetojnë në Shqipëri, sa i përket situatës në rajon, por edhe më tej, Dendias vjen nga një tur rajonal, folëm për rajonin dhe Europën, dënojmë sulmin në Ukrainë, integrimi i Ballkanit perëndimor merr përparësi dhe përfshin dhe Kosovën. Greqia është mbështetesë për integrimin tonë dhe më lejo të të falenderoj, për këtë proces jetik”, tha Xhaçka.

Pas