Kryesore

Derbi Tirana-Partizani/Arrestohet i riu që goditi “securityn” dhe 3 të tjerë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:39 - 24/12/21 |
Opi Nion

Policia e Tiranës ka arrestuar katër persona si dhe ka proceduar penalisht një tjetër, pasi u përfshinë në një sherr në derbin e kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit.

Në një njoftim për mediat policia bën me dije se është arrestuarA. P., 24 vjeç, pasi akuzohet për veprat penale “Goditje për shkak të detyrës”, “Veprime të dhunshme në aktivitetet sportive” dhe “Deklaratat e rreme përpara oficerit të Policisë Gjyqësore”. I riu gjatë intervistimit nga shërbimet e Policisë, fillimisht ka pohuar se nuk ka qenë i pranishëm në stadium gjatë zhvillimit të ndeshjes, por pas këqyrjes së pamjeve filmike, ka rezultuar se ka qenë pjesëmarrës dhe pasi ka hyrë në fushën ku zhvillohej ndeshja, ka goditur punonjësin e shërbimit të sigurisë;

Po ashtu janë vënë në pranga edhe S. P., 19 vjeç, S. P., 28 vjeç dhe L. P., 18 vjeç, për veprën penale “Veprime të dhunshme në aktivitetet sportive”.

Ndërsa u procedua penalisht shtetasi Xh. Z., 25 vjeç, për veprën penale “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, pasi nuk i është bindur urdhrit të punonjësit të Policisë për shoqërim.

Të rinj të tjerë janë shoqëruar nga shërbimet e policisë të cilët pas marrjes së deklarimeve u lanë të lirë.Këta shtetas, gjatë ndeshjes Tirana-Partizani, kanë hedhur lëndë piroteknike në fushën ku zhvillohej ndeshja dhe pas përfundimit të saj, kanë dëmtuar stolat.

Vijojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të këtij rasti, identifikimin dhe shoqërimin e personave të tjerë që kanë ushtruar veprime të dhunshme gjatë aktivitetit sportiv./Opinion.al

Pas