Kryesore

Denoncimi i PD për bonusin e qirasë, Bushati: Qytetari nuk aplikoi në kohë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:58 - 29/11/20 |
Opi Nion

Deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati ka reaguar sot pas publikimit nga zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa, të rastit të qytetarit Arben Gjoka, i cili deklaroi se nuk ishte përfshirë në programin e rindërtimit.

Sipas deputetit Bushati, qytetari nuk ka aplikuar në kohë, por nëse do të krijohet një hapësirë ligjore, ai do të trajtohet për rastin e tij ashtu si edhe qytetarët e tjerë të njësisë ku bën pjesë.

LEXO EDHE -Tërmeti/ Banori: Nuk më përfshinë tek rindërtimi, s’marr bonus qiraje

“PD vijon të përdorë qytetarët edhe kur e ka të qartë hapësirën ligjore. Ne, i garantojmë mbështetje Z. Arben Gjoka, që nuk aplikoi dot në kohë për tu përfshirë në Programin e Rindërtimit. Në rastin më të parë, nëse ligji do krijojë një tjetër mundësi, do ta trajtojmë njësoj si 699 qytetarët e tjerë dhe pa ngjyrime politike,” shprehet Bushati.

Në një reagim në rrjetin social Facebook, Bushati thotë se në Njësinë 8 janë regjistruar në Programin Kombëtar të Rindërtimit 699 aplikime nga familje të prekura nga tërmeti i 26 Nëntorit. Prej tyre, 54 shtëpi të pariparueshme po rindërtohen nga e para, ndërsa banesat e tjera, me dëme më të lehta kanë përfituar nga grantet e rindërtimit.

Në postimin e tij, Bushati publikon edhe akteskpertizën e kryer për banesën e qytetarit./Opinion.al

 

Pas