Aktualitet

Tërmeti/ Banori: Nuk më përfshinë tek rindërtimi, s’marr bonus qiraje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:29 - 29/11/20 |
Opi Nion

Në një kohë kur qeveria deklaron se procesi i rindërtimit pas tërmetit tragjik i 26 nëntorit 2019 po vijon me ritme të shpejta, Partia Demokratike publikon raste të familjeve që sipas saj, nuk janë ndihmuar.

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka bashkëbiseduarsot me banorin e njësisë Nr.8 ne Tiranë, Arben Gjoka, apartamenti i të cilit u dëmtua nga tërmeti i 26 Nëntorit.

Gjoka është shprehur se shteti nuk e ka përfshirë në programin e rindërtimit dhe as në bonusin e qirasë.

“Erdhën ekspertët e Institutit të Ndërtimit dhe verifikuan, bënë ekspertizën e thelluar dhe nxorën përfundimin që apartamenti është i pa banueshëm dhe ka dalë DS4 .Ky dokument i shkoj dhe njësisë nr.8, por unë nuk kam përfituar absolutisht asnjë gjë nuk më kanë futur as në programin e rindërtimit, madje as për bonusin e qirasë . Tani unë s’e kuptoj se si mund të digjet njeriu me dokumentat e shtetit”, tha Gjoka./ Opinion.al

Pas