Life Style

Dekorimi i Ali Pashë Gucisë nga austriakët, lajm që nuk do t’i shpëtojë…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:09 - 14/07/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja-“Le Globe” ka botuar, të shtunën e 28 shkurtit 1880, në ballinë, një shkrim në lidhje me dekorimin e Ali Pashë Gucisë asokohe nga qeveria austriake dhe reagimin që do të sillte ky lajm.

 “Thuhet se qeveria austriake i ka akorduar Ali Pashës, kreut të Lidhjes shqiptare, një dekoratë.

 Kemi të bëjmë këtu me një shenjë të mbështetjes morale të kabinetit të Vjenës ndaj shqiptarëve. Rëndësia e këtij lajmi nuk do t’i shpëtojë askujt.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-globe-1880-dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-qeveria-austriake-lajm-qe-nuk-do-t-i-shpetoje-askujt/

Pas