Bota

Dalin pamjet/ Trupat e ushtarëve rusë të vrarë transportohen natën në Bjellorusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:39 - 20/03/22 |
Opi Nion

Kufomat e ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë po transportohen nga Bjellorusia në Rusi me tren dhe aeroplanë natën për të mos tërhequr vëmendjen.

Videoja e postuar nga Radio Evropa e Lirë/Radio Liberty tregon ambulancat ushtarake që kalojnë nëpër qytetin bjellorus të Homel në fillim të marsit, me punonjësit në spitalin klinik të rajonit që pretendojnë se më shumë se 2,500 trupa tashmë janë dërguar në Rusi që nga 13 marsi.

Ushtria e Ukrainës thotë se më shumë se 14,000 trupa të Kremlinit janë vrarë që nga pushtimi rus më 24 shkurt, ndërsa një vlerësim i inteligjencës amerikane e ka vendosur numrin në rreth 7,000. Ndërsa Ministria e Mbrojtjes e Moskës thotë se më pak se 500 ushtarë janë vrarë.

Sakaq stafi mjekësor bjellorus në Homel, në Bjellorusinë juglindore, ka deklaruar se morgjet janë ‘të tejmbushura’, ndërsa një banor i qytetit Mazyr pohon: ‘Pasagjerët në stacionin e trenit Mazyr u tronditën nga numri i kufomave që po ngarkoheshin në tren. Pasi njerëzit filluan të xhirojnë video, ushtria i kapi dhe i urdhëroi ata t’i hiqnin.’

Një mjek në spitalin kryesor të qytetit të Mazyrit paralajmëroi: ‘Nuk ka mjaftueshëm kirurgë. Më herët kufomat janë transportuar me autoambulanca dhe janë ngarkuar në trenat rusë. Pasi dikush bëri një video dhe e ngarkoi në internet, trupat filluan të ngarkohen natën për të mos tërhequr vëmendjen.

Një banor që u trajtua në spital tha: “Ka kaq shumë rusë të plagosur atje – është thjesht një tmerr. Është e pamundur të mos dëgjosh rënkimet e tyre në të gjithë spitalin.’

Një tjetër mjek përshkroi shqetësimin në rritje të vendasve se mund të kishte mungesë të ilaçeve.

Homel kufizohet me Rusinë në lindje dhe Ukrainën në jug. Qyteti Homel është më i madhi i Bjellorusisë pas Minskut, dhe një qendër kryesore për tregtinë dhe transportin. Drejtuesi i vendit Alexander Lukashenko mbështeti luftën e Putinit dhe lejoi vendosjen e njësive të mëdha ushtarake ruse në vend./Opinion.al

Pas