Bota

Dalin pamjet e para të ekuipazhit të luftanijes Moskva që nga fundosja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:56 - 16/04/22 |
Opi Nion

Ministria ruse e mbrojtjes ka publikuar imazhe që tregojnë ekuipazhin e luftanijes Moskva.

Një grup i madh marinarësh shihet në paradë në qytetin port të Krimesë, Sevastopol, ku ata inspektohen nga Komandanti i Përgjithshëm i Marinës Ruse, Admirali Nikolay Yevmenov.

Ministria ruse ka thënë se oficerët dhe ekuipazhi do të “vazhdonin shërbimin e tyre”.

Ajo njoftoi të enjten se Moskva, flamuri i flotës së Detit të Zi, ishte mbytur në det pas një zjarri të shkaktuar nga shpërthimi i municioneve. Ukraina tha se e kishte fundosur anijen me dy raketa Neptun.

Humbja e anijes është përshkruar si një goditje e madhe për moralin rus.

Megjithëse Rusia tha në atë kohë se ekuipazhi ishte dërguar në Sevastopol, kjo është hera e parë që tregohet ndonjë dëshmi e mbijetesës së marinarëve.

Rusia nuk ka raportuar për viktima nga zjarri apo fundosja.

 

Pas