Bota

Rusia: Mariupoli është pastruar nga forcat ukrainase


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:19 - 16/04/22 |
Opi Nion

Ministria ruse e mbrojtjes tha sot se kishte pastruar të gjithë zonën urbane të Mariupolit nga forcat ukrainase dhe kishte bllokuar disa luftëtarë në fabrikën e çelikut Azovstal, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov, tha se deri më tani sot, forcat ukrainase në qytetin port të rrethuar kishin humbur më shumë se 4,000 njerëz, shtoi RIA.

Ndërsa presidenti Ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se eliminimi i ushtarakëve ukrainas në qytetin e Mariupolit do t’i japë fund bisedimeve me Rusinë.

“Dua të them se eliminimi i ushtrisë sonë, djemtë tanë, do t’i japë fund të gjitha negociatave,”-tha Zelensky./Opinion.al

Pas