-U tha në Opinion

COVID-19 në turizëm, Ahmetaj: Goditje e madhe për ekonominë shqiptare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:30 - 31/03/20 |
Opi Nion

Koordinator për situatën Ekonomike të COVID-19, Arben Ahmetaj, ka four në emisionin “Opionion” në lidhje me ndikimin që koronavirusi ka tek sektori i turizmit në Shqipëri.

Ahmetaj tha se dëmi nga koronavirusi është një shok dhe goditje shumë e madhe për ekonominë shqiptare. Po ashtu, ai shtoi se do të organizoj një takim me aktorët e turizmit nëse kjo situatë do të vijojë përtej muajit maj.

“Unë po shikoja shifrat me kujdes sot dhe dëmi në potencë është shok, është goditje shumë e madhe për ekonominë shqiptare. Është një degë shumë e rëndësishme, injekton rreth 2 miliardë euro në Shqipëri në mënyrë direkte dhe indirekte. Punësim, patjetër. Ne jemi duke diskutuar, për tu riulur dhe një herë me të gjithë aktorët e turizmit, kryesisht pronarët e hoteleve për të parë se çfarë mbështetje do të jepet në vazhdimësi nëse situata do të vazhdojë përtej majit,”-tha Ahmetaj./ Opinion.al

Pas