Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/ 2 humbje jete dhe 1019 të infektuar në 24 orët e funditBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 30/07/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka informuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1019 qytetarë të infektuar nga 2260 testime të kryera. Po në 24 orët e fundit janë shënuar dy humbje jete, një qytetare nga Tirana 70 vjeçe dhe një qytetar nga Korça 71 vjeç.

Rastet pozitive janë regjistruar në këto bashki: 335 në Tiranë, 67 në Durrës, 57 në Lushnje, 56 në Sarandë, 48 në VLorë, 41 në Shkodër, 38 në Berat, 34 në Elbasan, 31 në Fier, 28 në Kamëz, 26 në Korçë, 20 në Divjakë, nga 16 qytetarë në Krujë, Himarë, 15 në Lezhë, 14 në Gjirokastër, 13 në Kuçovë, 11 në Pogradec, nga 10 qytetarë në Mallakastër, Gramsh, nga 9 qytetarë në Kurbin, Maliq, nga 8 qytetarë në Vorë, Dibër, Devoll, Skrapar, nga 7 qytetarë në Shijak, Tepelenë, Dimal, 6 në Kavajë, nga 5 qytetarë në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Tropojë, Patos, Selenicë, Delvinë, 4 në Mirditë, nga 3 qytetarë në Rrogozhinë, Mat, Përmet, nga 2 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Kukës, Roskovec, Cerrrik, nga 1 qytetar në Has, Kolonjë, Belsh.

Në gjithë vendin janë aktualisht 8,580 qytetarë aktivë me Covid-19.
Në spitalin COVID3 po marrin trajtim 27 pacientë ndërsa gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 1159 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 299,258 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (30 Korrik 2022)
Raste të reja ditore 1019
Të shëruar në 24 orë 1159
Të shtruar në spitale 27
Humbje jete në 24 orë 2

Testime ditore 2260

Testime totale 1,916,587
Raste pozitive 311,381
Raste të shëruara 299,258
Raste Aktive 8,580
Humbje jete 3,543

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,695
Fier 686
Durrës 679
Vlorë 454
Elbasan 397
Shkodër 347
Berat 317
Korçë 315
Lezhë 267
Gjirokastër 216
Dibër 129
Kukës 78

Pas