Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ 104 qytetarë të infektuar dhe asnjë humbje jeteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:21 - 22/08/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 358 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 104 qytetarë. Po ashtu, fatmirësisht përgjatë këtyre 24 orëve nuk është shënuar asnjë humbje jete. Ndërkohë, janë shëruar 312 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 317,876 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i plotë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 358 testime, 104 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 312 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 358 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 104 qytetarë, në këto bashki:

41 në Tiranë, 14 në Lushnje, 8 në Berat, 6 në Gjirokastër, 5 në Vlorë, nga 4 qytetarë në Durrës, Korçë, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Kavajë, Divjakë, Mallakastër, nga 2 qytetarë në Vorë, Delvinë, Pogradec, Kolonjë, nga 1 qytetar në Skrapar, Gramsh.

Janë 3,583 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 25 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 312 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 317,876 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Gusht 2022)

Raste të reja ditore             104

Të shëruar në 24 orë          312

Të shtruar në spitale            25

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                    358

Testime totale               1,951,588

Raste pozitive                  325,035

Raste të shëruara              317,876

Raste Aktive                        3,583

Humbje jete                         3,576

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                     1,528

Fier                                                   422

Durrës                              324

Korçë                                 240

Vlorë                                    227

Elbasan                                        186

Gjirokastër                              173

Shkodër                                      161

Berat                                                143

Lezhë                                   105

Dibër                                     59

Kukës                                     15

Pas