Life Style

Cilat janë ushqimet që na bëjnë më të lumtur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:32 - 10/05/20 |
el ida

Ushqimi luan një rol kyc në shëndetin mendor. Studimet kanë arritur në përfundimin se disa lloje dietash ushqimore mund të ndalojnë ose reduktojnë depresionin.

Më konkretisht, ato që konsumojmë ndikojnë tek disa sinjale kimike të trurit, si serotonina për shembull që ndihmon në rregullimin e humorit.

“Bussines Insider” shkruan se në një studim të kryer në vitin 2014, u zbulua se njerëzit që ndiqnin një dietë mesdhetare të pasur me fruta, peshk dhe drithra, janë 16% më pak të prirur për të rënë pre e depresionit në krahasim me ata që konsumojnë nivel të lartë karbohidratesh.

Çfarë duhet të konsumoni për të qenë më të lumtur dhe të shëndetshëm mendërisht?

Peshk (salmon, sardele, açuke) të pasur me Omega 3, që ndihmon në reduktimin e simptomave të depresionit.

Gjel deti, pasi iu pasuron me tryptophan, një amino-acid që trupi më pas e përdor për prodhimin e serotonin.

Frutat dhe perimet: Në veçanti, shegët, manaferrat, arrat. Çokollata e zezë është gjithashtu e këshillueshme.

Nga ana tjetër, ushqimet që duhen eleminuar përfshijnë kryesisht mishin, brumërat dhe sheqernat./Opinion.al

Pas