Aktualitet

Buxheti 2023/ Manastirliu: Mbështesim nënat e papuna me tre ose më shumë fëmijëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:41 - 26/10/22 |
Opi Nion

Qeveria shqiptare me buxhetin e vitit 2023 do të mbështesë nënat e papuna që kanë tre ose më shumë fëmijë. Lajmi është dhënë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes sociale, Ogerta Manastirliu pas mbledhjes së qeverisë.

Ministrja bëri me dije se nënave të papuna që kanë të ardhura që nuk kalojnë 100 mijë lekë dhe rrisin më shumë se 3 fëmijë deri në 5 vjeç, periudha e kujdesit të fëmijës në pesë vitet e para do iu njihet si vite pune.

“Qeveria shqiptare ka miratuar sot shtesë në projektligjj me qëllim mbështetjen e grave me më shumë se tre fëmijë të cilat janë të papuna dhe situata ekonomike në familje është e tillë që kanë nevojë për mbështetjen e shtetit. Me buxhetin e vitit 2023 do të mbështesim këtë kategori nënash.  Janë të gjitha ato gra të cilat kanë tre dhe më shumë fëmijë, njëri prej fëmijëve është deri në moshën 5 vjeç dhe të ardhurat e tyre mujore nuk kalojnë 100 mijë lekë. Kjo është një politikë sociale që synon të njohë si vite pune periudhën e kujdesit të fëmijës në pesë vitet e para dhe do të nisë nga fillimi i vitit tjetër me buxhetin e vitit 2023. Njohja e kontributeve shoqërore dhe shëndetësore duke mbështetur kontributet shoqërore dhe shëndetësore për 5 vitet e rritjes së fëmijës së 3, 4 e kështu në vazhdim do të mbulohet nga buxheti i shtetit. Është një mbështetje financiare e cila do të jetë pjesë e paketës buxhetore për vitin 2023 e në vazhdim, pra konsiderohet si një politikë e qëndrueshme për nënat, gratë e papuna që kujdesen për fëmijët duke i siguruar kështu aty edhe njohjen e kontributeve shoqërore.” -tha ministrja.

Pas